Support http://amicus.ba with small donation

Komponenta jComents je vrlo konfigurabilna Joomla! komponenta za kreiranje komentara ispod članaka. Web stranica autora je JoomlaTune.

Dodajte novi komentarU prikazu članaka u blog formatu, ova komponenta se pokazuje samo kao link Dodajte novi komentar i (ako ste tako podesili u konfiguraciji) broj čitanja članka, slika lijevo. Međutim, kada je u pitanju konfiguracija, ova komponenta ima jako puno mogućnosti i opcija.  

Prije svega, komponentu instalirati kao i svaku drugu Joomla komponentu izborom Dodaci\Instalacije-deinstalacije.

Instalaciju komponente jComments V2.2.02. možete preuzeti ispod.

Nakon toga, u meniu Komponente pojavi se nova stavka jComments koja vodi u konfiguiraciju prikaza i funkcija komentara.

Pored komponente možete instalirati i dodatne module, od kojih je prikaz zadnjih komentara na web stranici vrlo koristan administratorima jer, odmah nakon logiranja na svoju web stranicu imate mogućnost de vidite koji su zadnji komentari na svim člancima. Normalno, možete podesiti da taj modul vide svi ili samo određeni članovi.

Modul možete preuzeti ispod.

Modul se instalira kao i drugi Joomla moduli i, nakon instalacije ga treba omogućiti da bi bio prikazan na web stranici.

Poželjan je, ali ne i obavezan, još jedan dodatak a to je prikaz avatara za članove koji ostavljaju komentare na web stranici. Modul za prikaz avatara u komentarima, verzija 3.1 možete preuzeti ispod.

Instalacija je standardna i nakon toga iz menia Komponente izaberete Kontakti i tu kreirate kategorije kontakata i u njih dodate registrovane članove web stranice. Sada je za svakog člana moguće upisati lične podatke i, između ostalog, dodijeliti mu avatad (npr. animirani GIF) koji če biti prikazivan pored njegovog imena u komentarima.

Budući da komponenta i moduli nemaju prijevode na Bosanski, preporučujem da odmah preuzmete i instalirate moje prijevode na Bosanski pa onda nastavite sa podešavanjem komponente i modula.

Prijevod možete preuzeti u članku Bosanski prijevod za jComments V2.2.02. 

Nakon preuzimanja i kopiranja prijevoda, ponovo pokrenuti konfiguraciju jComments. U prvoj stavki menia Uredi komentare je moguće pogledati sve do sada unesene komentare i po potrebi ih mijenjati (npr. ukloniti neprimjerne izjave i slično) ili ih ukloniti iz prikaza (ukinuti im objavu).

Druga stavka je Postavke. Na karticama Generalno, i Raspored su osnovne postavke vezane za rad i prikaz komentara.

Međutim, na kartici Dozvole su postavke koje određuju prava i mogućnosti pojedinim korisnicima na osnovu njihove pripadnosti pojedinim grupama. U kolono Grupe korisnika su sljedeće stavke: Unregistered (Neregistrovani), Registered (Registrovani), Author (Autor), Editor (Urednik), Publisher (Izdavač), Manager (Menadžer), Administrator (Administrator) i Super administrator (Super administrator). Ove stavke nije bilo moguće prevesti jer nisu unutar jezičkog dokumenta.

Klikom na ime svake grupe korisnika, na desnoj strani se otvara lista prava koja mogu biti dodijeljena grupi korisnika. Izbor se vrši markiranjem kućice pored imena opcije. Npr. za Neregistrovane korisnike uključiti opciju Omogući CAPTCHA (obaveza unosa ispisanih znakova za sprječavanje spama) dok se ta opcija može isključiti za registrovane članove.

Na kartici Ograničenja u okviru Sigurnost, za opciju Provjera imena izabrati Da da bi sistem provjeravao imena koja upisuju oni koji ostavljaju komentare. U listi ispod, Zabranjena imena navesti imena koja ne želite da neregistrovani korisnici upotrebljavaju prilikom ostavljanja komentara. Navesti imena kao: Administrator, webmaster i slično. Svako ime pisati u novom redu.

Zanimljiva je i kartica Filteri koja, u okviru Cenzurisane riječi, omogućava unos riječi koje ne želite da se pojavljuju u komentarima. U listu dodate zabranjene riječi (riječi rastaviti zarezom) i u polje Znakovi za zamjenu upišete tekst koji će zamijenti zabranjenu riječ u tekstu, npr. [CENZURISANO]. Sada će svaka pojava zabranjene riječi u komentaru biti zamijenjena sa [CENZURISANO]. 

Na kartici Poruke je moguće kreirati poruke korisnicima. Moguće je korstiti HTML.

Za pravila ostavljanaj komentara ja sam upotrijebio sljedeći HTML kôd:

<p style="text-align: justify;" class="pagination"><span style="font-family: verdana,geneva; font-size: 8pt;">Možete slobodno izraziti svoje mišljenje o članku koji komentarišete ili o komentarima drugih sve dok su vaši komentari u granicama uljudnosti. Uvredljivi, vulgarni, rasistički, nacionalistički i ostali opšte neprihvatljivi komentari će biti izbrisani! Ako imate neku sugestiju, prijedlog ili primjedbu ovo je dobro mjesto da je iznesete.</span></p>
<p style="text-align: justify;" class="pagination"><span style="font-family: verdana,geneva; font-size: 8pt;">Svaki komentar će <strong><span style="color: #ff0000;">pregledati</span></strong> administator.</span></p>

Ovaj tekst možete iskopirati kompletan u polje Pravila komentarisanja pa ga izmijeniti po želji.

U sljedećem polju Nemate pravo da ostavljate komentare je poruka posjetiocima kojima nije dozvoljeno ostavljanje komentara:

<p style="text-align: justify;" class="Tekst"><span class="pagination" style="font-family: verdana,geneva; font-size: 8pt;">Nemate pravo da postavljate komentare. Za dozvolu komentiranja se obratite administratoru putem Kontakt forme ili se registrujte.</a></span></p>

Kada u nekom članku više nije dozvoljeno ostavljanje komentara, što se postiže upisom taga {jcomments lock} u tekstu članka, postojeći komentari će biti prikazani ali neće biti moguće unositi nove. Posjetioci će dobiti sljedeću poruku ako pokušaju ostaviti novi komentar:

<span class="pagination" style="font-family: verdana,geneva; font-size: 8pt;">Ovaj sadržaj je zaključan. Više nije moguće ostavljati komentare.</span>

 

Ostale opcije istražite po želji jer se uglavnom odnose na izgled forme komentara.